beauty

Tesettür

Tesettür, İslam dininin bir emri olarak, bayanların vücutlarını ve saçlarını gizleyecek şekilde giyinme tarzıdır.

Tesettür, önceleri sade bir tarz olarak kullanılırken şimdilerde modacıların da el atmasıyla çok renkli, şık ve bol alternatifli bir sektör halini aldı. Tesettür giyimde başlıca kullanılan argümanlar; kap, ferace, pardösü, tunik, etek, şal, türban, tesettür abiye, hırka genel olarak kullanılanlar bunlar.

Tesettür giyimin olmazsa olmazlarını nasıl açıklarız?

Kap, tesettür giyimin en çok tercih edilen ve en çok kullanılan dış giyim elbiselerinden biridir, kaplar, diz altına kadar uzanan ve ince kumaşlardan üretilen hafif yazlık dış giyim ürünüdür, astarlı ya da astarsız, düğmeli veya fermuarlı modellerini bulmanız mümkün.

Ferace, Osmanlı döneminde Anadolu kadınlarının sokağa çıkarken giydikleri uzun kollu, yakasız, bol, süsten ari ve siyah renkte pardösüyü andıran omuzdan ayaklara hatta yere kadar uzanan diş giyim ürünüdür, günümüzde bu belirtilen özelliklerde üretildiği gibi biraz daha dar farklı bedenlerde daha modern ve hafif süslemeli ferace modelleri bulmanızda mümkün.

Pardösü, bayanların, giysilerin en üstüne genelde dışarı çıkarken giydikleri kap modelini andıran fakat uzunlukta ferace gibi ayaklara veya yere kadar uzanan dış giyim modelidir, yine pardösü modelinde de astarlı ve astarsız modelleri olduğu gibi fermuarlı ya da düğmeli modellerini de bulmanız mümkün.

Tunik, genel olarak pantolon veya tayt üzerine giyilen basen bölgelerini de kapatacak şekilde uzun, bol ve ince yazlık bayan gömleğidir.

Etek, bayanlarda belden aşağısını kapatmak için kullanılan bel bölgesi dar aşağı kısmı farklı modellerde olabilen tamamlayıcı modeldir.

Şal ve türban, başı kapatmakta kullanılan renkli yazlık veya kışlık modelleri bulunan tamamlayıcı giysi modelidir.

Abiye, genel olarak özel günlerde giyilen biraz daha gösterişli dikkat çekici bir şekilde tasarlanmış olan giysi modelidir, günümüzde en çok tercih edilen tesettür abiye modelleri için sultansgiyim’i inceleyebilir farklı alternatiflerle tarzınızı yansıtabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s