beauty

Öksürük Neden Olur?

Öksürük, boğaz veya nefes yollarındaki sinir uçlarının uyarılması sonucu akciğerlerdeki havanın refleks olarak dışarı çıkmasıdır. Öksürük sırasında yabancı maddeler, mikroplar ve mukus gibi sıvılar akciğerlere ulaşmadan dışarı atılmış olur. Öksürük iki farklı şekilde görülür. İlki olan akut öksürük, grip, soğuk algınlığı ve sinüs enfeksiyonu nedeniyle ortaya çıkan ve çoğunlukla aniden başlayan öksürüktür. Diğeri kronik öksürüktür. Kronik öksürük, astım, sigara ve reflünün neden olduğu üç haftadan daha uzun süren öksürük çeşididir.

Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürüğün ana nedenlerinden biri soğuk algınlığıdır. Soğuk algınlığı nezle ve bronşit gibi üşütmeye bağlı ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalıklar süresince öksürük seyrettiği için soğuk algınlığına ne iyi gelir ise öksürüğün geçmesine de katkısı olur. Soğuk algınlığı yaşayan hastaların bol ve sıcak bir biçimde sıvı tüketmesi gerekir. Sıvı alımı vücudun terlemesini sağlayarak bakterileri ve virüsleri vücuttan uzaklaştırır. Soğuktan korunma, istirahat, hazmı kolay gıdaların tüketilmesi ve yorucu olmayan, kan dolaşımını hızlandıran bir yürüyüşün yapılması soğuk algınlığına iyi gelir.

Mide Rahatsızlıkları

Öksürük vücuttaki çeşitli organların üşütülmesi sonucu da ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu organlardan birisi midedir. Midenin üşütülmesi ile birlikte hastada öksürük de görülmektedir. Mide üşütmesinin temel sebebi ise bakteri ve virüslerin çoğalmasına ortam hazırlayan gelişmelerin yaşanmasıdır. Yoğurt, keten tohumu, tavuk çorbası, bal, sarımsak ve zencefil gibi yiyeceklerin tüketilmesi mide üşütmesine ne iyi gelir ifadesinin açıklamasını oluşturur. Başka bir husus özellikle öksürüğün geçirilmesine yönelik uygulanacak tedavilerdir. Genel olarak öksürüğe ne iyi gelir, bakalım. Doğal bir antibiyotik özelliği taşıyan, balgam akışını ve dolaşımı hareketlendiren karabiber çayı tüketilmesi öksürüğün tedavisinde tavsiye edilen bir içecektir. Bunun dışında çeşitli karışımlar hazırlanarak öksürük önlenebilir. Boğazın rahatlamasını sağlayan ılık süt ve bal karışımı, C vitamini sayesinde bağışıklığı güçlendiren limon, karabiber ve tuz karışımı ile bronşit gibi hastalıklara iyi gelen kekik ve bal karışımı bunlardan birkaçını oluşturur. Öksürüğe iyi gelen bir başka yöntemse tıbbi yardım alınarak uygun öksürük şurubunun kullanılması ve öksürüğe neden olan hastalıkların tedavisinin hekimce yapılmasıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s